Anorekisya Hakkında

Anoreksiya Nervoza nedir

Anoreksiya Nervozalı bir kişi olması gereken kilonun en az %15 kadar altındadır. Kilo almaktan çok korkar, sık sık tartılır ve çok sıkı diyetler yaparak kilo vermeye çalışır.

 
 

Anoreskiya Nervoza Belirtileri/Sonuçları

Anoreksiya Nervoza’nın asıl sebebi kesin olarak bilinmese de araştırmalar bu yeme bozukluğu türünün birtakım kişilik özellikleri, duygu ve düşünce süreçleri, biyolojik ve çevresel faktörlerin birleşiminden kaynaklandığını öne sürmektedir.

 
 

Anoreksiya Nervoza Tedavisi

Anoreksiya nervoza tedavisi mücadele gerektiren bir süreçtir, çünkü bu yeme bozukluğu görülen bireyler kendilerinde bir sorun olduğunu inkar etme eğilimindedirler.

 

Aileler için bilgiler

Eğer sevdiğiniz kişi iyileşmek için yollar arıyorsa, onun moralini bozup ümidini kaybetmesine izin vermemeye çalışın.

 

Feyza Bayraktar

Feyza Bayraktar, 1980 senesinde Adapazarı’nda doğdu. Lise eğitimini Koç Özel Lisesi’nde, lisans eğitimini de American Counseling Association üyesi olan Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nde onur derecesi ile tamamladı. Daha sonra, New York Üniversitesi’nde Uygulamalı Psikoloji Bölümü’nde yüksek lisansını yaptı. Yüksek lisansı sırasında, kadın ruh sağlığı ve yeme bozuklukları alanlarında araştırma görevlisi olarak çalıştı. New Orleans’da meydana gelen kasırga üzerine, bölgede yaşayan kişilere psikolojik destek verdi. Yüksek lisans eğitimi sırasında, Chicago Üniversitesi’nden yeme bozuklukları ve obezite psikolojisi üzerine araştırma çalışmaları içinde bulunması için kendisine asistanlık teklifi geldi.  Kendisi, New York Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimini yüksek onur derecesi ile tamamladıktan sonra, New York’da, özellikle kadın ruh sağlığı ve yeme bozuklukları alanında birçok klinikte psikolojik danışmanlık hizmeti verdi. New York Üniversitesi’nde yüksek lisansını yaparken, kendisi Princeton Üniversitesi Sağlık Merkezi’nin klinik eğitim programına kabul edilerek, doktora eğitimine başlamadan bu klinik eğitimi almaya hak kazanan ilk kişi oldu. Klinik eğitimi sırasında, özellikle yeme bozuklukları alanına yoğunlaşarak, bu alanda klinik intern olarak çalışmaya başladı. Princeton’daki eğitim sürecinde, doktora çalışması için Kognisyon ve Algı alanına odaklandı. Bu süreçte, kognitif ve davranış terapileri ile ilgilenmeye başladı ve bu alanda birçok uluslararası eğitime katıldı. Kendisi, Prof. Dr. Christopher Fairburn’un referansı ile Oxford Üniversitesi Psikiyatri Bölümü tarafından verilen bireye özel biçimlendirilmiş bilişsel davranışçı terapi eğitimini almaya hak kazanarak, dünyada bu eğitimi alan ilk uzmanlardan bir tanesi oldu. 


Boston Üniversitesi’nde düzenlenen yeme bozuklukları ve kilo kontrolü tedavisinde bilişsel davranışçı terapiler eğitimini; Londra’da Ulusal Yeme Bozuklukları Derneği tarafından organize edilen yeme bozuklukları tedavisi eğitimini de tamamladıktan sonra duygu yönetme becerileri ile ilgilenmeye başladı. Duygu yönetme becerileri üzerine birçok uluslararası eğitime katıldı. Bu süreçte, Minneapolis ABD’ de, Walden Üniversitesi’nin Klinik Psikoloji doktora programını da duygu yönetme becerileri üzerine yazdığı tez ile tamamladı. Eş zamanlı olarak, ABD’de Yale Üniversitesi, Columbia Üniversitesi ve İngiltere’de Oxford Üniversitesi’nde yeme bozuklukları ve obezite psikolojisi alanında lider olarak tanımlanan bilim insanları ile çalışarak yeme bozuklukları ve obezite psikolojisi alanında uluslararası eğitimciler listesinde yerini aldı. Tüm bu süreçte, eğitim ve çalışma hayatını Türkiye-ABD ve İngiltere arasında gidip gelerek yürüttü ve International Association of Eating Disorders Professionals Foundation tarafından belirlenen yeme bozuklukları uzmanlığı sertifikasyon kriterlerini karşılayarak yeme bozuklukları uzmanı (Certified Eating Disorders Specialist-CEDS) ünvanını aldı.


Feyza Bayraktar, kadın ruh sağlığı, beden imajı, yeme bozuklukları ve obezite psikolojisi ile ilgili ulusal ve uluslararası birçok çalışmada yer aldı.  Özellikle bu alanlarda, yurtiçi ve yurtdışı kongrelere konuşmacı olarak davet edilip eğitimler vermektedir. Kendisi, aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak görev yapmaktadır. Yayın ve basın organlarında zaman zaman yer alan Feyza Bayraktar, 2014-2015 yayın döneminde, 24TV’de, psikolojik problemleri ele alan “Ne Yapmalı?” adlı bir program yapmıştır. 


Kendisi, 2011- 2016 yılları arasında faaliyet gösteren Yeme Bozuklukları Destek Derneği’nin kurucusu olup, bu süre içinde derneğin başkanlığını yapmıştır. Kendisinin, 1994 yılında, yani 14 yaşındayken yayınlanan; “Karanlıkta Doğan Güneş” adlı bir romanı ve 2011 senesinde Doğan Kitap’ dan yayınlanan “Yemek ya da Yememek” adlı bir kitabı vardır. Nisan 2022’den bu yana da Diken Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapmaktadır.

 

 
 
 

Duyurular   |   Yeme Bozuklukları   |   Feyza Bayraktar   |    İletişim

Copyright (c). All rights reserved.