Anorekisya Hakkında

Anoreksiya Nervoza nedir

Anoreksiya Nervozalı bir kişi olması gereken kilonun en az %15 kadar altındadır. Kilo almaktan çok korkar, sık sık tartılır ve çok sıkı diyetler yaparak kilo vermeye çalışır.

 
 

Anoreskiya Nervoza Belirtileri/Sonuçları

Anoreksiya Nervoza’nın asıl sebebi kesin olarak bilinmese de araştırmalar bu yeme bozukluğu türünün birtakım kişilik özellikleri, duygu ve düşünce süreçleri, biyolojik ve çevresel faktörlerin birleşiminden kaynaklandığını öne sürmektedir.

 
 

Anoreksiya Nervoza Tedavisi

Anoreksiya nervoza tedavisi mücadele gerektiren bir süreçtir, çünkü bu yeme bozukluğu görülen bireyler kendilerinde bir sorun olduğunu inkar etme eğilimindedirler.

 

Aileler için bilgiler

Eğer sevdiğiniz kişi iyileşmek için yollar arıyorsa, onun moralini bozup ümidini kaybetmesine izin vermemeye çalışın.

 

Anoreksiya Nervoza

Anoreksiya Nervoza ciddi ve hayati risk taşıyan psikiyatrik bir bozukluktur. Bir yaşam biçimi değildir. Mutlaka tıbbi ve psikolojik destek alınması gerekir. Erken müdahale, Anoreksiya Nervoza tedavisinde oldukça kritiktir. Zaman ilerledikçe ortaya ciddi sağlık problemleri çıkabilir.

Anoreksiya Nervozaya sebep olan bir çok genetik, psikolojik ve sosyal faktör vardır. Her ne kadar Anoreksiya Nervozanın belirtileri benzerlik gösterse bile Anoreksiya Nervozanın seyri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bu sebeple de genellemelere gitmeden kişinin yeme bozukluğu öyküsünü o kişinin özelinde değerlendirmek, tedavi planının oluşturulması açısından oldukça önemlidir.

Kişinin normal kilosunda, hatta normal kilosunun altında olmasına rağmen çok sıkı diyet ve çok yoğun egzersiz yaparak kilo kaybetmeye çalışması, kilo almaktan korkması, yemek yemeye başlarsa kontrolü kaybedeceğini düşünmesi, beden algısına dair bozukluklar(kendini olduğundan daha kilolu görmek gibi) Anoreksiya Nervozanın belirtileri arasında sayılabilir.

Anoreksiya Nervoza her ne kadar çoğunlukla erken ergenlik döneminde kendini göstermeye başlasa bile günümüzde Anoreksiya Nervoza çocuklarda da görülmeye başlamıştır. Erkeklere kıyasla, kadınlarda daha yaygın olarak görülen Anoreksiya Nervozanın erkekler arasında da görülme sıklığı artış göstermektedir.

 

Okullarda Anoreksiya Nervoza

Okullarda sağlıklı yeme davranışı ve sağlıklı beden imajı geliştiren bir çevre desteklemelidir.

Kilo veya dış görüşe dayalı dalga geçme, zorbalık ya da taciz etme vakalarını şikayet edebilmeyi sağlayan, öğrenciler için yerinde bir politka olmalıdır.

 

diğer web sitelerim

 
 

Duyurular   |   Yeme Bozuklukları   |   Feyza Bayraktar   |    İletişim

Copyright (c). All rights reserved.